23 Ekim 2018 Salı


RASİMPAŞA SPOR KULÜBÜ
Arif Atılgan

1950’li yıllarda Yeldeğirmeni’nin Nuh Bey Sokağında spor camiasından kişiler yaşamaktadır. Sokağın üst sırasındaki binalarda Fenerbahçeli yönetici Semih Bayülken, futbolculardan Nedim Günar, Kazım Günar, Taka lakaplı Naci Bostancı bulunmaktadır. Sokağın alt sırasında ise tanınmayan isimler vardır. Ferit Kıvrak, Turhan Acar, Elmalı Çeşme Sokak köşesindeki 3 katlı ahşap evde Tacettin Orturay, Metin Bıkmaz, Kemal Dalhan, Elmalı Çeşme Sokakta Nusret Vuran bunlardan bazılarıdır.

Metin Bıkmaz voleybol oynamaktadır. Mahallelerinde bir spor kulübü kurmak için komşularından yardım ister. Nusret Vuran ise otelcilik yapan, sporu seven girişimci bir insandır. Bu fikri benimser. Sonuçta diğerleri de destek olur ve gerekli çalışmalara başlarlar.

1955 yılında Rasimpaşa Spor Kulübünü kurarlar. Renkleri lacivert-gridir. Arma olarak forma üzerindeki RP harfleri kullanılır. Kurucular Nusret Vuran, Tacettin Orturay, Kemal Dalhan, Metin Bıkmaz, Ferit Kıvrak, Turhan Acar’dır. İçlerinde sadece Metin Bıkmaz voleybol oynayan faal sporcudur.

Kulüp adresi Metin Bıkmaz’ın oturduğu evdir. Toplantılar için evin geniş bahçesi .kullanılmıştır

1956 yılında erkek voleybol takımı kurulur. Kulübün kurucuları arasındaki Metin Bıkmaz takımın hem yöneticisi, hem kaptanıdır. Sporcuların çoğu mahallenin çocuklarıdır.

Semtin diğer ucu sayılabilecek Uzunhafız ve Nemlizade sokaklarının arka bahçelerinin arasında alt sınırı rıhtıma dayanan, o yıllarda Hazine Arsası olarak bilinen boş bir alan bulunmaktadır. İki sokağın gençleri burada yaptıkları voleybol sahasında heyecanlı maçlar oynamaktadırlar. Aralarından çok sayıda voleybolcu yetişmiş, çoğu da Rasimpaşa’da oynamıştır.

Ayaktakiler soldan sağa: Metin Bıkmaz (K), Erol ..., Ergin Çınar, Tamer Dündar, Ömer ..., Saygı.... Oturanlar: Hüseyin Can Süner., … ... , Aral Sürek.

1957 yılında bayan voleybol takımı kurulur.

 Soldan sağa: Gülören Agun (K), Betül ..., Özden Yıldıral Şahsuvaroğlu, Çiğdem ..., Türkan ..., Leyla ..., Ayşe ....

1958 yılından itibaren bayan-erkek, her iki takım da İstanbul Voleybol Liginde yer almıştır. Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş gibi önemli takımlarla mücadele etmişler, dereceler kazanmışlardır.

Rasimpaşa Erkek Takımının dereceleri:
1963 Galatasaray-Fenerbahçe-Rasimpaşa
1964 Galatasaray-Fenerbahçe-Rasimpaşa
1965 Galatasaray-Fenerbahçe-Rasimpaşa
1967 Fenerbahçe-Galatasaray-Rasimpaşa

Rasimpaşa Bayan Takımının dereceleri:
1962 Galatasaray-Rasimpaşa-Fenerbahçe
1964 Galatasaray-Rasimpaşa-TED Koleliler
1965 Beşiktaş-Rasimpaşa-Galatasaray
1966 Galatasaray-Rasimpaşa-TED Kolejliler
1967 Rasimpaşa-Galatasaray-TED Kolejliler

Rasimpaşa Sporcuları bir kupa töreninde. Uzun boylu kişi Voleybol Federasyonu Başkanı Vahit Çolakoğlu, 5 Nolu takım kaptanı Ergin Çınar, arkasında Aral Sürek ve Hüseyin Can Süner.

1963 Yılından sonra Saint Joseph Lisesiyle birlikte hareket eden Rasimpaşa gençlerde de önemli dereceler almıştır.

Rasimpaşa Genç Takımı’nın aldığı dereceler:
1964 İstanbul Birincisi/Türkiye Birincisi
1965 İstanbul Birincisi/Türkiye İkincisi
1966 İstanbul Birincisi/Türkiye Birincisi
1967 İstanbul Birincisi/Türkiye Birincisi

Bu arada basketbol takımı da kurulmuş, amatör kümede yer almış ancak uzun soluklu olamamıştır.

Rasimpaşa’da oynayan mahallenin gençlerinden bazıları oturdukları sokaklara göre şunlardır:
Metin Bıkmaz (Nuh Bey), Taza lakaplı Cengiz Kurtul (Nemlizade), Oktay Eyüpoğlu ( Nemlizade), Taylan Şakar (Nemlizade), Reis lakaplı Yalçın Durguner (Nemlizade), Atilla Tertemiz (Uzunhafız), Hüseyin Can Süner (Karakolhane), Göktan ... (Uzunhafız), Ataman ... (Kuşdili), Hilmi Tükel (Kuşdili), Güneş … (Nemlizade), Gün Erte (Altıyol).

Metin Bıkmaz ilk yıllardan sonra faal sporculuğu bırakmış, mili takımlar dâhil çeşitli kulüplerde antrenörlük yapmıştır. Takımın sporcularından Hilmi Tükel de Fenerbahçe dâhil çeşitli kulüplerde antrenörlük yapmıştır. 

Birçok Rasimpaşa’lı voleybolcu bayan-erkek A-Genç Milli Takımlarda ve İstanbul Karmalarında oynamıştır. Tespit edebildiklerim şunlardır:

Erkeklerde:
Coşkun Duyal, Mete Zohrap Erzurumluoğlu, Taylan Şakar, Ergin Çınar, Oktay Kökden, Saygı Kutluel, Tamer Dündar, Aral Sürek, Levent Olgay, Erdinç Giray, Tuna Kavur, Şemsettin Üstündağ, Necdet Bakırcıoğlu, Abdullah Sezer, Muhsin Gökmen, Ömer Zafir, Ahmet Besler, Ahmet Kaygulu, Yalçın Özüekren.

Bayanlarda:
Özden Yıldıral Şahsuvaroğlu, Leyla Şakar, Aylin Özpars Üstündağ, Tülay Agun Duyal, Canel Konvur Telatar, Gülören Agun, Ayçin Diler.

Rasimpaşa Spor Kulübü, Aslanlı Yoldan Anıtkabir’e Atamızı ziyarete gidiyor.  Nusret Vuran, Gülören Agun, Kemal Dalhan, Beyhan Vuran, Yüksel …, Servet Agun, Handan Orturay, Ferit Kıvrak, Tacettin Orturay, Galip Agun önden seçilebilenler.

Takım, yaz mevsimlerinde Yugoslavya, Avusturya, Almanya, Macaristan gibi ülkelerde karşılaşmalar yaparak sezona hazırlanır. Nusret Vuran, o yılların ünlü Romen Antrenörü Nikola Sotir'i İstanbul’a getirir. Nusret Beyin otelinde kalan Nikola Sotir, Rasimpaşa ve diğer kulüplere taktik antrenörü olarak hizmet vermiştir.

1960’lı yılların ikinci yarısında Rasimpaşa Kulübünün başkanı İskender Çınar’dır. Bu dönemde Saint Joseph Lisesi ile ortak çalışmayla özellikle Gençlerde önemli dereceler alınır.


1964 İstanbul Birincisi/Türkiye İkincisi
1965 İstanbul İkincisi
1966 İstanbul Birincisi/Türkiye Birincisi

1967 İstanbul Birincisi/Türkiye Birincisi

                                                    İskender Çınar

1970-1971 sezonunda Türkiye Deplasmanlı Voleybol Ligi kurulur. Artık spor kulüplerinin yaşayabilmesi için büyük bütçeler gerekmektedir. Amatör kulüplerin işi oldukça güçleşmiştir. Buna karşılık müessese takımları için olay tersine işlemektedir. Onların harcadığı para reklam olarak fazlasıyla kendilerine geri dönmektedir. Sonuçta ticari müessese kulüpleri çoğalır, amatör kulüpler yok olur.

Rasimpaşa Kulübü bu yıllarda yok olur. Önce erkek takımı.. Sonra bayan takımı.. Henüz renkli bir fotoğrafları çekilmemiş, özel tasarlanmış bir armaları olmamıştır.

Kazandıklar kupalar, ödüller birilerinin evinde korunmaya alınmış. Umarım kaybolmamışlardır.

O yıllarda Rasimpaşa takımını duyuyor, biliyordum. Doğrusu Rasimpaşa Mahallemizle sadece isim benzerliği var sanıyordum.

Rasimpaşa Kulübündekiler Yeldeğirmenli olduklarını bilmemişler.. Yeldeğirmenliler de onlara Yeldeğirmenli dememişler.. Hâlbuki öz be öz Yeldeğirmeni’nin takımı olarak voleybol tarihine geçen işler başarmışlar.

Bizler.. Eski Yeldeğirmenliler.. Onları saygıyla anıyor ve onlarla onur duyarak kendilerini semtimizin tarihine kaydediyoruz.
ARİF ATILGAN EKİM 2018-10-22

NOT:
-Uzunhafız ve Nemlizade Sokaklarının arka bahçelerinin arasında bugün Ortaç Sokak vardır.
-Rasimpaşa Kulübünün ilk yıllarında hentbol takımı da vardır. O yıllarda hentbol futbol sahalarında oynanmakta olup henüz salon sporu olmamıştır.

                                                Hentbol Takımı futbol ayakkabılarıyla.

-1956’da Uzunhafız Sokaktan Oktar Tertemiz Fenerbahçe A takımına gitmiştir.
-1965 yılında yönetici Tacettin Orturay’ın oğlu Mehmet Cengiz Orturay Rasimpaşa gençten Fenerbahçe genç takımına transfer olur.

                                          Rasimpaşa Voleybol Genç Takımı. 1965.

-1965 yılında Nusret Vuran Fenerbahçe erkek voleybol şube kaptanlığına gelir. Fenerbahçe altın yıllarını yaşar. İki oğlu İsmail ve İbrahim de bu şampiyon kadrodadır.
-1966’da Nemlizade Sokaktan Ali Rıza Kurtul İ.E.T.T. ye transfer olur. 
-1969 da Nusret Vuran Fenerbahçe’den istifa eder. Sonraki yıllarda küçük oğlu Yaman Galatasaray’da basketbol oynar.
-Araştırmamda, bilgi ve fotoğraflarla bana yardımcı olan Oktar Tertemiz (F.B.), Ali Rıza Kurtul (G.S.) ve kulüp kurulurken 5 yaşında olan Cengiz Orturay’a (F.B.) teşekkür ederim.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder